Dip – Seth Godin | Kitap Yorumu

Uzun bir aradan sonra yeniden merhaba herkese!

Bugün sevgili YazarKarga sayesinde haberdar olduğum bir kitap hakkındaki yorumumu sizinle paylaşacağım.

Dip kitabı en basit ve özet olarak bahsedersem, motivasyon ile giriştiğimiz bir işte belli bir noktada (dip noktası) motivasyonumuzun yerlerde olduğunu; dip noktasından çıkmak için sarfedeceğimiz maddi ya da manevi kaynaklarımızın, bu işin sonucunda elde edeceğimiz maddi veya manevi getiriye değip değmeyeceğine karar verme noktasıdır.

Yazar kitapta, bu dip noktasında bizi bir karar alamaya iten maddi ve manevi faktörlerden bahsediyor. Maddi olanlardan bahsedecek olursam bunlar en genel şekilde, zaman ve paradır. Eğer bu maddi parametrelerden yana sıkıntınız yok ise, geriye hedefe ulaşmada ya da ulaştığımızda neler olacağına dair kaygılar, amaca dair kaybolan heyecan, ve ulaşmak istediğiniz hedefe neden başladığınıza dair anlam eksikliği gibi değişkenler rol oynayabilir.

Bir işe başlarken neden başlarız? Çünkü o işin bizim için bir anlamı vardır. Burada anlam kelimesini kullandığım zaman sanki çok manevi ve derin bir duygu varmış gibi hissettirebilir. Ama aslında anlam kelimesinin alanını genişletirsek bence anlatmak istediğim şey daha kolay zihninize oturacaktır. Öncelikle bu anlam olayını çözmek, dip noktasından daha kolay ivmelenerek çıkmamızı sağlayacaktır.

Bunun için imajinasyon tekniğini kullanabiliriz. Başardığımız ihtimaline odaklanarak bütün yukarıda bahsettiğim parametreler içindeki değişkenlerin davranışını hayal ederek bir motivasyon yaratabiliriz. Ve bunu her geçen gün dönüştürerek devamlı yapmak motivasyonumuzun da devamlılığını sürdürmesine yardımcı olabilir.

Hangi işe başlayacak olursak olalım bir dip noktası yaşarız. Çünkü her şeyin bir geneli olduğu kadar bir de detaylı kısmı yani özeli de vardır. İşte genelini anlamak çoğu zaman bizi zorlamaz. Fakat detaylandığı zaman yeteneklerimizi de kullanmamız gereken bir noktaya çekiliriz. İşte o noktadan yani dipten nasıl çıktığımız önemli diyor yazar. Yaratıcı ve özgün olarak çıkarsak fark yaratırız. Ve en önemli şeyi elde etmiş oluruz; kimsenin sahip olmadığı bir şeyi. Bir işi, bir yeteneği, bir ürünü değerli kılan şey, onun ikamesinin olmamasıdır.

Şimdi gelelim kitabın alt başlığına; “Vazgeçmeyi ve Vazgeçememeyi Öğreten Küçük Bir Kitap“.

Vazgeçmek konusu aslında kitabın kalbini oluşturuyor. Yazar hangi durumda vazgeçmek gerektiğini anlatırken, daha önce yazdıklarımdan çıkarılabilecek bir şey söylüyor. “Eğer üzerinde çalıştığınız proje sonundaki ödüle değmeyecek bir Dip’teyse bırakmalısınız.”

Ve kitabın sonunda bir takım sorular yazılı. Muhtemelen bu kitabı kafasında bir projesi olup da motivasyon bulmak için okuyan insanların aklına gelebilecek sorular.

  • Gösterdiğim dirayet uzun vadede meyvesini verir mi?
  • Bu projenin dünyanın en iyisi olma ihtimali nedir?
  • En iyinin ne olduğuna kim karar verir?

Ve bütün bunlara cevap olacak şekilde kitap şu cümleyle biter;

Eğer sizi korkutuyorsa, denemeye değer bir şey olabilir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Düşüncelerinizi benimle paylaşmanız beni mutlu eder 🙂

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: