Hedefe Giden Yolda.. Hayal Kurmak

Bazen bazı sebeplerden dolayı ne yapacağımıza, ne istediğimize karar veremiyoruz. Hani daha çok istiyoruz bir durumu fakat belki de sonuçları bizim için iyi olur mu onu bilemediğimiz için tam da kalbimizle inanıp olaya odaklanamıyoruz.

Hatırlıyorum da, lise 1’de danışman hocam bana ileride ne olmak istediğimi sorduğunda ve yazmamı istediğinde, ilkten kalakalmıştım. O zamanlar bilgisayar mühendisliği istiyordum ancak bunu söz ile hiç dile getirmemiştim. Çünkü meslek lisesindeydim ve benim kulvarımdaki insanların mühendislik kazanması baya imkansız görülüyordu. Sonra hocamın ısrarıyla, fısıldayarak bilgisayar mühendisliği istiyorum demiştim. Belki size basit gelebilir fakat bu olay benim için gerçekten çok sarsıcı olmuştu.

Bu sıralar okuduğum bir kitap var, rezonans kanunu; isteklerin yönetimi diye. Henüz kitabı bitirmedim o yüzden kapsamlı bir yorum yapamayacağım fakat daha önce de takip ettiğim bazı spritüel denebilecek hesaplarda da hep karşılaştığım şey istekler konusunda net olunması. Ve isteğe ulaşmadaki sürecin sırasıyla hayal edilebilmesi. Bu aslında kafamızda hedefe nasıl varacağımızın bir planını çıkarmak gibi. Eğer nasıl gideceğini bilmiyorsan, nasıl o şeyi elde edebilirsin?

Çoğu zaman bir şeylerin bir şekilde bizi yönlendirmesini bekliyoruz. Bu belki kaderci bir anlayıştan belki psikolojik olarak bağımlılıklarımız veya dayanma örüntümüzden kaynaklanıyor olabilir. Ama ortada aşılması gereken bir engel var o da, hayatımız bize ait olmasının ve kararlarımızın sonuçlarının sorumluluğunun bize ait olmasının getirdiği manevi yük. Yani eğer iyi bir yere varırsak da bu bizim kendimizin elde ettiği bir şey olacak, kötü bir şekilde biterse de bu kendimizin elde ettiği bir sonuç olacak. Burada sorumluluğu sahiplenmek kilit nokta. Hani bahsettiğim şey başınıza gelen her şeyin sizin bir eksikliğiniz ya da kusurunuzdan kaynaklandığı değil fakat başa gelen durumun kabullenilmesi ya da ben elimden geleni yaptım sözünün vicdanımızda yankılanması.

Konu biraz dağıldı o yüzden toparlayacak olursam şöyle ifade edebilirim, bir şeyi istiyorsak ilk önce onun zaman, mekan ve bağlam açısından netleştirmemiz gerekir. Ben ne istiyorum, ne zaman istiyorum, ve NASIL bir yol izlemeliyim hedefime ulaşmak için sorularının cevabının verilmesi gerekir. Bu durumda hedefe kitlenmemiz kolaylaşır ve ona ulaşacağımıza olan inancımız oluşmaya başlar. Aslında o okuduğum kitapta dediği gibi bir şeyi elde edebilmek için onu kalpten istemeliyiz ama eğer o istediğimiz durumu nasıl elde edeceğimiz bizi kaygılandırıyorsa bu durumda bu yaydığımız negatif enerjiyi bloke etmek için nasıl sorusuna cevap vermek, hedefimize ulaşacağımıza kalpten inanmak için önemli bir yol olabilir. Bu konu için bir kaç önemli madde daha;

•Cesur olmalı ve gerçekleşeceğine inanmasak dahi hedefimizi kafamızda tasarlamalıyız.

•O hedefe ulaşmada bize inanan insanlarla beraber olmalıyız.

•Kararlar sorumluluk getirir. Olayın olumlu ya da olumsuz getirilerini iyice düşünüp başa çıkma stratejileri geliştirmeliyiz.

Bu yazı ve yılın sonuna yaklaşmamız sebebiyle, hedeflerimiz için nasıl daha uzun süre çabalayabiliriz konulu bir yazı yazmayı planlıyorum. Zira benim de en çok zorlandığım durum bu açıkçası, bu yüzden de bunun üzerine daha çok düşünmek istiyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Başka yazılarda görüşmek üzere…

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: