Hedefe Giden Yolda.. Heyecan Duymak

Selam herkese,

Bugün Hedefe Giden Yolda.. diye başladığım yazı dizisinin ikincisini yazıyorum. Aslında ilk yazıyı 2 ay önce yazmışım fakat yayınlamamıştım. Ve başlığı da farklıydı. Fakat yeni yıl yaklaşırken, sanırım 3 senedir falan artık gelenekselleştirmiş olduğum Yeni yıl hedeflerim/hedef kurma mevzuları vs. gibi yazılardan sonra bu sene artık bu motivasyon ve hedefe uzun süre kitlenememe olayı canımı çok sıktığı için artık sistematik bir şekilde incelemek istedim.

Hedef yaratmanın ve ona ulaşmanın aşamaları olarak tanımladığım sürecin ikinci adımı olan heyecan duymak kısmını anlatacağım.

İlk olarak bir konu aklınızda belirdi. Yahu ben bunu yapmak istiyorum dediniz. Sonra yapıp başardığınız zamanki “siz” canlandı gözünüzün önünde ve heyecan duymaya, heveslenmeye başladınız. Sonra heyecanınız arttı ve ben bunu yaparsam şu da olur veya şunu da yapabilirim ya da, daha büyük bir planınızın bir parçasını tamamlayıp o büyük plana yaklaşmış olmanın vereceği bir heyecan patlaması yaşayabilirsiniz. Ama burada biraz duralamakta fayda var sanıyorum,

Bu çok güzel bir duygu, hiçbir sıkıntı yok fakat heyecanı biraz kontrol altına alıp sürece yaymaya çalışmak daha iyi değil mi? Hayal kurmak mükemmel bir şey. Herhalde bir insanın sahip olduğu en harika şey. Şuanda sahip olmadığınız bir çok şeyi hayal edebilirsiniz, aman dikkat delirmeden!

Heyecan duymayı motivasyondan ayırıyorum çünkü motivasyonun daha çok süreç aşamasının destekleyicisi, gidilecek yol belli olduğu zaman bizi iten güç olduğunu düşünüyorum. Yani motivasyonun; heyecanı, süreç planlamasını kapsadığını ve bütün o engeller karşısında bizim yanımızdaki duygusal ve düşünsel destekçimiz olduğunu düşünüyorum.

Bu yüzden heyecan duymak mükemmel bir şey, fakat o heyecanı sadece bir ‘anlığına’ duraklatıp -eğer hedefimizi hayata geçirmeyi istiyorsak- onu motivasyona dönüştürmek için plan kurma aşamalarında bize yardımcı olmasını sağlayabiliriz sanıyorum.

Bu yazı serisinin devamını getirmeyi çok istiyorum, çünkü sonunda harika bir şey çıkacağını hissediyorum. AMA, pause tuşuna basıp gelecek yazılarımın başlıklarını ve yapısının bir taslağını çıkarmak şuan daha iyi bir seçenek gibi… En azından tükenmişlik yaşamamak için 🙂

Okuduğunuz için teşekkür ederim… Başka yazılarda görüşmek üzere…

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: