Vücudunuz Hayır Diyorsa – Gabor Maté | Kitap Yorumu

Duygusal stresin bedelleri alt başlıklı bu kitap MS, ALS, ve çoğunlukla kanser hastaları üzerinden; hastalıkların şuanki biyomedikal modeldeki sebep sonuç ilişkisinin ötesinde stresin ve bazı ortak psikolojik mekanizmaların hastalıkları nasıl tetikleyebileceğine dair, tıbbi bilimsel makalelerin sonuçlarına da dayanarak bazı içgörüler sunuyor.

“Araştırma literatürü evrensel olarak strese yol açan üç faktör tespit etmiştir: Belirsizlik, bilgi eksikliği ve kontrol kaybı. Kronik hastalığı bulunan insanların yaşamlarında bu üç unsur da mevcuttur.”

Özellikle bastırılmış öfke ve öfkenin fiziksel hayata yansıtılamaması hastalığa sahip olan insanların davranış örüntüsü olarak belirtiliyor. İlginç bir şekilde; yapılan bir araştırmada, stres altına girmesine rağmen, duygulanımını yansıtmayan bir kişi dışardan gayet sakin ve durgun gözükse de fizyolojik olarak vücudu o tepkimeyi yaşamakta olduğunu göstermiş.

Bastırılmış öfke haricinde, bir diğer davranış örüntüsü ise, çocukluklarında sınır ihlali yaşayıp bunun tepkisini yansıtılmaması ya da yansıtılmamasının ‘öğrenilmesi’. Kendi ihtiyaçlarını göz ardı eden ve de başkalarının ihtiyaçlarını önceliklendiren insanların hastalığa yakalanma risklerinin diğer insanlara göre daha yüksek olduğunu belirtiyor. Özellikle sınır ihlalinin insanı strese sokan önemli bir faktör olarak ortaya koyuyor, yazar.

“Doğanın nihai hedefi, bireyin mutlak bağımlılıktan bağımsızlığa -veya daha net bir ifadeyle, topluluk içerisinde yaşayan olgun yetişkinlerin bağımsızlığına- geçerek büyümesini desteklemektir.”

“Bir şeyi reddetmek sizde suçluluk duygusu yaratırken, rıza göstermek ardında bir kırgınlık bırakacaksa, suçluluğu tercih edin. Kırgınlık, ruhun intiharıdır.”

Tıptaki medikal düzene bir tepki olarak biyopsikososyal modeli bilimsel dayanaklarla destekleyen bir kitap, ilgisi olanlar için konuşmam gerekirse, kitap teknik terimler barındırsa da okumayı çok fazla zorlaştıracak kadar teknik bir kitap değil.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Başka yazılarda görüşmek üzere…

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: